Login Form
Relacja z konferencji w dniu 09 listopada 2011r.
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje
- Opublikowano: piątek, 18, listopad 2011 11:22
- Jolanta Żukowska
- Odsłony: 565
O jakości zbóż w Starym Polu
W dniu 9 listopada, w Oddziale Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Starym Polu, odbyło się szkolenie na temat: „Nowoczesne metody uprawy zbóż, w szczególności na cele konsumpcyjne”, zorganizowane przez Izbę Zbożowo-Paszową przy współudziale PODR, Oddział w Starym Polu.
Szkolenie otworzyli i przywitali przybyłych uczestników: Antoni Hajdaczuk - Dyrektor Oddziału PODR
w Starym Polu oraz Zbigniew Bryś – Członek Prezydium Izby Zbożowo-Paszowej.
W spotkaniu udział wzięli producenci zbóż z terenu Żuław, Powiśla i Kociewia, a także z powiatów sąsiednich, jak również przedstawiciele związków branżowych, grup producentów rolnych, izb rolniczych oraz nasi doradcy.
Pierwszy wykład dotyczył klasyfikacji odmian ziarna zbóż pod względem jakości i kierunku wykorzystania w przetwórstwie. Zaprezentował go dr Tomasz Sitkowski. Następnie dr Alicja Sułek z IUNG
w Puławach omówiła technologię uprawy zbóż na cele konsumpcyjne. Jako ostatni wystąpił Zbigniew Bryś, który przedstawił zasady bezpiecznego przechowywania ziarna zbóż, w tym - między innymi - przygotowanie magazynów do przyjęcia świeżego ziarna oraz najczęstsze błędy popełniane przy suszeniu i przechowywaniu ziarna zbóż.

Każdy z uczestników szkolenia otrzymał materiały dotyczące omawianej problematyki.
Szkolenie zostało zrealizowane ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych. O potrzebie tego typu spotkań świadczyć może wysoka frekwencja na sali.
Jako organizatorzy szkolenia, mamy nadzieję, że poruszone zagadnienia przybliżyły producentom oczekiwania przetwórców zbóż i konsumentów odnośnie bezpieczeństwa żywności oraz pomogą rolnikom w podejmowaniu właściwych decyzji produkcyjnych.
Sebastian Zwierz


